Narzędzia

trzymane w dłoni

Pobijak – co trzeba o nim wiedzieć?

Każdy miłośnik majsterkowania z pewnością posiada listę narzędzi, bez których nie może się obejść. Jednym z narzędzi, które jest często używane przez majsterkowiczów, jest pobijak, czyli najprościej mówiąc, młotek z drewnianym obuchem. Co trzeba o nim wiedzieć ? Pobijak, tak jak młotek, zbudowany jest z trzonka i obucha. Drewniany obuch ma zazwyczaj kształt walca lub prostopadłościanu i umieszczony jest na trzonku, również wykonanym z drewna. Najczęściej wykorzystuje się go w stolarstwie, podczas obróbki drewna.

Jednakże znajduje również zastosowanie w pracach, gdzie używa się dłuta płaskie lub gniazdowe. Ma on zapobiec zniszczeniu drewnianego uchwytu dłuta. W przeciwieństwie do tradycyjnego młotka, pobijak nie spowoduje uszkodzenia powierzchni elementu wbijanego. To powoduje, jak już wcześniej zostało wspomniane, że są na co dzień używane przez stolarzy i rzeźbiarzy. Ponadto pobijaków drewnianych używa się także podczas prac blacharsko-dekarskich.

Fachowcy są zdania, że drewniane pobijaki lepiej modelują blachę przy jej prostowaniu lub nadawaniu jej określonego kształtu. Ponadto, nie ma obaw, że blacha zacznie się falować podczas jej zaginania. Przy zakupie lub samodzielnym konstruowaniu pobijaka należy zwrócić uwagę na jakość drewna. Przede wszystkim powinno się ono charakteryzować dużą odpornością na rozeschnięcie, dzięki czemu narzędzie będzie wytrzymałe i długo nam posłuży. W zależności od tego do jakich celów chcesz go wykorzystać, wybierz odpowiedni rozmiar.

.

recznenarzedzia.com.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.