Narzędzia

trzymane w dłoni

Przecinaki– do czego służą?

W każdym garażu lub domowej skrzynce narzędziowej nie może zabraknąć kilku narzędzi. Jednymi z najbardziej przydatnych są przecinaki, które są niezwykle przydatne przy wielu naprawach. Co ciekawe, dawniej nazywało się je meslami.

Do czego dokładnie służąi gdzie znajdują zastosowanie? Przecinaki to narzędzia o dosyć prostej budowie, co powoduje, że majsterkowicze są w stanie skonstruować je we własnym zakresie.Najprościej mówiąc służą one do cięcia różnego rodzaju elementów wykonanych z materiałów charakteryzujących się dużą twardością. Przykładowo, można dzięki nim przecinać łby śrub, których odkręcenie stanowi duży problem.

Jak to przebiega? Należy przyłożyć przecinak do którejś z krawędzi łba śruby bądź nakrętki i uderzyć młotkiem w drugi koniec przecinaka. W ten sposób dochodzi do wywierania siły udarowej na śrubę. Przystępując do tej operacji trzeba jednak pamiętać, że przecinak powoduje dosyć głębokie nacinanie krawędzi śruby, co sprawia, że śruba ulega zniszczeniu i po odkręceniu nie nadaje się do ponownego wykorzystania.

Warto również wiedzieć, że przecinanie twardych materiałów, takich jak kamień czy beton, wykonuje się przecinakami kamieniarskimi. Najprościej mówiąc są to pręty wykonane ze stali, ze spłaszczoną końcówką. Z wyglądu mogą one przypominać wkrętaki, jednakże spłaszczenie jest dużo ostrzejsze.

Poprzez uderzanie młotkiem w jeden koniec przecinaka dochodzi do wbijania się ostrza w przedmiot, aż w końcu dochodzi do jego przecięcia..

recznenarzedzia.com.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.