Narzędzia

trzymane w dłoni

W zależności od przeznaczenia, producenci oferują szeroki wybór szczypiec, od uniwersalnych kombinerek, po bardziej specjalistyczne modele. Różnią się od siebie w niewielkim stopniu budową, materiałem, z którego są wykonane oraz przede wszystkim ceną. Zanim udasz się do sklepu z myślą o zakupie szczypiec do swojej skrzynki narzędziowej, poznaj ich różne rodzaje.

Najczęściej spotykanymi szczypcami, które można znaleźć w niemalże każdym polskim domu są szczypce uniwersalne, czyli kombinerki. Znajdują one zastosowanie, zarówno wtedy, kiedy trzeba coś chwycić, jak i wtedy, kiedy trzeba coś przeciąć. Zatem sprawdzają się w wielu sytuacjach.

Warto jednak wiedzieć, że ich cena w sklepie waha się od kilkunastu do nawet stu złotych, w zależności od jakości materiału, z którego są wykonane. Przy zakupie dobrze jest skontrolować, czy szczęki są precyzyjnie dopasowane. Innym rodzaje są szczypce boczne, których używa się do przecinania kabli i drutów, nawet o dużej twardości.

Charakteryzują się równoległym ustawieniem krawędzi tnących szczęk względem rękojeści. Ponadto są one dosyć krótkie, dzięki czemu siła nacisku podczas cięcia może być naprawdę duża. Wśród elektryków popularne są specjalistyczne szczypce służące do ściągania izolacji z przewodów.

Mają one regulowany rozstaw szczęk, dzięki czemu można idealnie dopasować je do grubości przewodu. Korzystanie z nich sprawia, że łączenie przewodów elektrycznych nie tylko przebiega szybko i sprawnie, ale również istnieje małe prawdopodobieństwo, że przewód zostanie uszkodzony..

recznenarzedzia.com.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.